Proleženiny neboli odborně dekubity jsou velkým strašákem pro každého, kdo doma pečuje o dlouhodobě nemocného člena rodiny. Ohroženi jsou jimi převážně senioři a lidé s vážnou diagnózou, ale nebezpečí se nevyhýbá ani vozíčkářům nebo kojencům. Tedy všem těm, kdo mají problém s hybností. Partie, na kterých soustavně sedí či leží, jsou totiž vystavené nadměrnému tlaku, a přestanou se tak řádně prokrvovat. Kůže i tkáň následně odumírají, hrozí zánět a v nejhorším až otrava krve.
Nepanikařte. Dobrou zprávu je, že díky pečlivé prevenci lze dekubitům do značné míry předcházet.
Základní informace
Důležitá je hlavně pravidelná kontrola kůže na problémových místech, dále časté změny polohy a důsledné dodržování hygieny. Péči vám mohou výrazně usnadnit i různé vychytávky, pomůcky a speciální masti určené přímo pro boj s proleženinami.
Prevenci opravdu nepodceňujte! Dekubity totiž mohou vzniknout během několika málo hodin, ale zdlouhavě a velmi špatně se hojí. Navíc jsou pro pacienta dost bolestivé. Pokud se vám přece jen nepodaří vzniku proleženin zabránit, netrapte se pocity viny. Hlavně je co nejdříve řešte s ošetřujícím lékařem.
Prevence
Dekubity mohou skončit až otravou krve a jejich léčba je obtížná i časově náročná. Důsledná prevence je tak tou nejlepší cestou, jak pacientovi zmírnit trápení a ušetřit si namáhavou práci.
Základním preventivním krokem je pravidelně svému blízkému kontrolovat pokožku, a to minimálně jednou denně. Myslete na to, že se proleženiny mohou vyskytnout v podstatě kdekoliv, žádnou část těla tedy nevynechávejte. Pokud někam pořádně nedohlédnete, poproste o pomoc někoho dalšího, popřípadě si vypomozte zrcátkem.
Ošetřování
Všimli jste si u vašeho blízkého podezřelého místa na kůži? Máte obavy, že jde o proleženinu? Nepanikařte, situace je řešitelná. V první řadě uložte vašeho pacienta tak, aby na ránu netlačila podložka. Následně je třeba zvednout telefon a poradit se s obvodním lékařem, popřípadě (jestli je to možné) k němu i nemocného přivézt ukázat do ordinace.
Dekubity jsou léčitelné, počítejte ovšem s tím, že se jedná o dlouhodobý a náročný proces. I v případě nejlehčího stupně proleženin a za ideálních podmínek se výraznější zlepšení objeví až za 2–4 týdny. V těžších případech jde i o měsíce, buďte proto trpěliví.
Polohování
Polohování má v prevenci i léčbě dekubitů absolutně nezastupitelné místo. Ani sebelepší hygiena nebo drahá matrace nedokážou vzniku proleženin zabránit, pokud nepomůžete vašemu blízkému pravidelně měnit pozice těla.
Polohování se může zdát jako náročný úkol, obzvláště u málo pohyblivých a obéznějších pacientů. Ale nebojte se – pokud si osvojíte správnou techniku manipulace, vše dokážete bez problémů zvládnout. Poraďte se o tom se zdravotními sestrami nebo rehabilitačními pracovníky. Mají v zásobě celou řadu triků, které vám usnadní práci. Nápomocné jsou také antidekubitní pomůcky – dají se koupit, ale v případě nouze je lze nahradit i polštářky, ručníkem a dekou.