- Domácí zdravotní péče
- Terénní pečovatelská služba
- Osobní asistence
- Odlehčovací služba
- Denní stacionář
- Týdenní stacionář
- Mobilní hospic
- Tísňová péče
Dlouhodobá péče o vašeho blízkého může být velmi náročná, ať již po emocionální, fyzické či psychické stránce. Ještě těžší to pro vás je, pokud jste na všechno sami nebo chodíte do práce. Není proto rozhodně žádnou ostudou využít nabídky sociálních služeb, které vás naučí, jak se správně o pacienta starat. Popřípadě vám s péčí pomohou a dopřejí trochu času k vlastnímu odpočinku. Většinu z těchto služeb navíc alespoň částečně hradí stát, nebojte se tedy požádat o pomoc!
Sociální služby se obvykle dělí na terénní, kdy budou ošetřovatelé chodit za vaším pacientem domů, dále ambulantní, v jejichž rámci vozíte svého blízkého na omezenou dobu do některého zařízení, a konečně pobytové, při nichž váš blízký v daném zařízení bydlí, ať již dočasně, nebo natrvalo.
Jak poznat kvalitní sociální službu + vyhledávač poskytovatelů zde
Přehled sociálních služeb

Domácí zdravotní péče
- Komu je služba určená:
Všem pacientům po operačních zákrocích i chronicky či nevyléčitelně nemocným, jejichž stav vyžaduje domácí péči kvalifikovaného zdravotnického personálu, kterou vy jako laik provádět nemůžete - Co nabízí:
Odbornou zdravotnickou péči a rehabilitace - Cena:
Hradí pojišťovna v plném rozsahu na maximálně tři hodiny denně, pokud předepíše odborný či praktický lékař
I když zvládáte péči o vašeho blízkého na jedničku, jednou nejspíš přijde chvíle, kdy budete doma potřebovat pomoc kvalifikovaného zdravotnického personálu. Ať již s odběry krve, infuzemi, měněním cévek nebo rehabilitacemi. A od toho tu jsou agentury domácí zdravotní péče. Pozor, tato služba je zaměřená pouze na zdravotnické úkony, nikoliv například na hygienu, popřípadě úklid.
Sestry si lze platit soukromě nebo je hradí pojišťovna – to v případě, že dojíždění k pacientovi doporučí obvodní lékař nebo specialista. Doktoři někdy s doporučením váhají, nedejte se ale odradit! Pokud je váš blízký ve špatném stavu, každá cesta do ordinace zatíží zbytečně jeho i vás.

Terénní pečovatelská služba
- Komu je služba určená:
Všem lidem s omezenou soběstačností, ať již kvůli nemoci, věku či postižení - Co nabízí:
Pomoc s hygienou, stravováním, nákupy, úklidem i doprovod k lékaři - Cena:
Službu musíte platit sami, ale lze ji hradit z příspěvku na péči
S pečovatelkami si domluvíte pevně dané časy, kdy přijdou pacientovi pomoci s hygienou, oblékáním a přípravou jídla, případně přinesou nákup, vyperou oblečení či doprovodí vašeho blízkého k lékaři. Většinou je služba poskytovaná jen přes všední dny, některá zařízení vám ale mohou vyjít vstříc i o víkendu.
Tato služba není hrazena z pojištění, lze na ni ovšem získat přes úřad práce příspěvek na péči. Jeho výše se odvíjí od zhruba 880 korun do 19 tisíc měsíčně dle toho, kolik péče daný pacient potřebuje a jak moc je závislý na pomoci druhého. Cena pro pečovatelky nebo soukromé asistenty sociální péče je aktuálně zastropovaná 130 korunami za hodinu. Může se ale připlácet za nadstandardní služby dle domluvy.

Osobní asistence
- Komu je služba určená:
Všem lidem s omezenou soběstačností, ať již kvůli nemoci, věku či postižení - Co nabízí:
Individuální denní i noční pomoc s hygienou, stravováním, nákupy, úklidem a celkovou péčí o pacienta - Cena:
Službu musíte platit sami, ale lze ji hradit z příspěvku na péči
Osobní asistenti nabízí do velké míry podobné služby jako pečovatelé, přizpůsobují se ale víc specifickým potřebám klientů a tráví s nimi více času. Podporu jim poskytují během celého dne bez časového omezení, stejně tak v noci a o víkendu. Obvykle bude mít váš blízký jednoho přiděleného asistenta, což pro něj může být méně stresující než u pečovatelské služby, kde se personál střídá.
Asistent bude pomáhat vašemu pacientovi se zvládáním všech činností, které ho přes den čekají, a to nejen doma, ale případně i ve městě, u lékaře, na úřadě či kdekoliv, kde to bude třeba.

Odlehčovací služba
- Komu je služba určená:
Všem lidem s omezenou soběstačností, ať již kvůli nemoci, věku či postižení, a jejich pečovatelům – cílem služby je umožnit pečující osobě nezbytný odpočinek - Co nabízí:
Krátkodobou intenzivní pomoc s hygienou, stravováním, nákupy, úklidem a celkovou péčí o pacienta bez ohledu na víkendy či svátky - Cena:
Službu musíte platit sami, ale lze ji hradit z příspěvku na péči
Odlehčovací služba vás krátkodobě zastoupí v péči o vašeho blízkého, pokud si potřebujete odpočinout na dovolené, řešíte stěhování, sami jste onemocněli a podobně. Můžete ji použít také v případě, kdy se stav vašeho příbuzného náhle zhoršil a vy potřebujete čas na hledání asistentů. Nejde tedy o dlouhodobou pomoc, jen nárazové odlehčení v odůvodněných případech.
Služba se obvykle poskytuje jako pobytová, kdy vašeho blízkého nejdéle na tři měsíce ubytujete v domově pro seniory, hospicu nebo jiném zařízení, které mu zajistí celodenní péči i stravu. Můžete si ale objednat i terénní výpomoc, kdy bude pečovatelka docházet k vám domů.

Denní stacionář
- Komu je služba určená:
Všem lidem s omezenou soběstačností, ať již kvůli nemoci, věku či postižení - Co nabízí:
Do stacionáře lze v rámci pracovního týdne na několik hodin denně umístit vašeho blízkého; zajistí mu tam kompletní péči a stravu - Cena:
Službu musíte platit sami, ale lze ji hradit z příspěvku na péči
Denní stacionáře fungují na podobném principu jako předškolní zařízení pro děti. Vašeho blízkého do nich můžete přivézt každý všední den v ranních hodinách a odpoledne si ho vyzvednete. Některé stacionáře jsou schopné dopravu klientů zajišťovat samy.
V zařízení bude mít váš blízký křeslo nebo lůžko, kde si bude moci odpočinout, pečovatelky mu případně pomohou s hygienou, jídlem, dohlédnou na to, aby bral léky, a podobně. Bude mít zajištěný oběd i dostatek pití. A pokud bude mít váš pacient zájem, bude se moct zúčastnit různých aktivit jako třeba kreslení, tréninků paměti či cvičení.

Týdenní stacionář
- Komu je služba určená:
Všem lidem s omezenou soběstačností, ať již kvůli nemoci, věku či postižení - Co nabízí:
Zařízení poskytuje pro nemocné ubytování a péči od pondělí do pátku; na víkendy se vrací pacienti k rodinám - Cena:
Službu musíte platit sami, ale lze ji hradit z příspěvku na péči
Týdenní stacionáře fungují do velké míry jako denní stacionáře, jen s tím rozdílem, že si vašeho blízkého neberete domů každé odpoledne, ale pouze na víkendy.

Mobilní hospic
- Komu je služba určená:
Nevyléčitelně nemocným, u nichž byla ukončena léčba - Co nabízí:
Pomoc s tišením projevů nevyléčitelné nemoci, jako je bolest nebo dušnost, psychickou a sociální podporu rodině i pacientovi. Více informací najdete na webu cestadomu.cz - Cena:
Službu musíte platit sami, v některých případech částečně přispívá zdravotní pojišťovna
Mobilní hospic může umožnit vašemu blízkému, aby prožil poslední chvíle života doma v rodinném kruhu. Za tímto účelem k vám budou denně dojíždět sestry, případně lékař a lze sjednat i návštěvu sociálního pracovníka nebo psychologa. Personál hospicu se postará například o podávání tišících injekcí proti bolestem či nevolnostem, poradí vám s péčí o pacienta a také nastíní, na co se v posledních dnech připravit. Hospic je navíc na telefonu i v noci pro případné konzultace, případně je schopný vyslat sloužící sestru. Může vám také zapůjčit pomůcky jako polohovací lůžko, generátor kyslíku a podobně.
V určitých případech je nicméně péče o umírajícího v domácím prostředí téměř nereálná, a tak je možné využít služby hospicu lůžkového, kde vašemu blízkému zajistí veškerou nutnou péči. Obvykle můžete jako člen rodiny v zařízení i přespávat a strávit tak s vaším milovaným poslední chvíle.
Co se týká financí, pojišťovny aktuálně proplácejí mobilním hospicům bohužel jen část služeb, a to ještě ne všem. Informujte se tak o cenových podmínkách u jednotlivých zařízení. Stejně tak se informujte u své pojišťovny, se kterými hospici má uzavřenou smlouvu.

Tísňová péče
- Komu je služba určená:
Všem lidem se zdravotním postižením nebo chronickým onemocněním, u kterých hrozí náhlé zhoršení stavu, úraz a jiné obtíže, při nichž by si dané osoby nemusely být schopné samy zajistit pomoc. - Co nabízí:
V rámci služby pacient mimo jiné dostane elektronické zařízení, jako jsou chytré hodinky, speciální telefon či tlačítko, které mívají zabudované senzory, GPS i komunikátor. Díky nim má pacient 24 hodin denně možnost přivolat si pomoc. Přístroje dovedou také detekovat pád a informovat o situaci nouzový dispečink a rodinu. - Cena:
Tísňová péče může být poskytována v různých formách, podle toho se také liší cena. Vždy na ni ale lze čerpat příspěvek na péči. Jednorázový poplatek za zavedení se pohybuje kolem 2 000 Kč a v rámci služby je třeba dále hradit koupi či pronájem zařízení (cca 700 až 4 000 Kč v případě koupě) a měsíčně platit služby dispečinku (kolem 250–600 Kč) a telefonní tarif.
Tísňový náramek či hodinky jsou ideální, pokud chcete mít jistotu, že je váš pacient v pořádku, i když jste zrovna mimo domov. V praxi to funguje tím způsobem, že má nemocný přístroj neustále u sebe, a může si tak kdykoliv snadno přivolat pomoc pouhým stisknutím tlačítka. To ho okamžitě propojí s operátorem, jenž přivolá sanitku, hasiče, policii nebo rodinu.
Součástí služby bývají také senzory, které dokážou detekovat pád nemocného nebo fakt, že v bytě podezřele dlouho nedošlo k žádnému pohybu. Užitečnou funkcí bývá rovněž GPS – díky tomu můžete sledovat pohyb vašeho blízkého mimo byt a snadno ho najít, kdyby se ztratil nebo měl potíže s orientací.
Tísňovou péči nabízí v Česku řada poskytovatelů i některá města.