- Jak pacientovi usnadnit vyměšování
- Usnadnění vyměšování chodícímu pacientovi
- Usnadnění vyměšování imobilnímu pacientovi
- Pomoc při vyměšování ležícímu pacientovi
- S jakými problémy se při vyměšování může nemocný potýkat?
Řešit pravidelné vyměšování patří k denním činnostem v péči o nemocného. Jedná se o velmi ožehavé téma a je nutné k němu přistupovat citlivě. Váš blízký bude pravděpodobně cítit stud a ponížení. Jeho psychika v tomto případě hraje velkou roli a může mít na vyměšování neblahý vliv.
Vedle psychiky mohou být mít vliv i jiné faktory, jako je snížená hybnost, nevhodná strava a stravovací návyky, nedostatek tekutin, různá onemocnění střev a konečníku, chronické nemoci a u seniorů samozřejmě i samotný věk. Dobrá péče by do určité míry měla vyměšování pozitivně ovlivnit, ale i zde mohou nastat situace, kdy se budete muset obrátit na lékaře. Poraďte se s ním také o tom, zda léky, které váš pacient bere, nemají jako vedlejší či nežádoucí účinky právě problémy s vyměšováním.
Jak pacientovi usnadnit vyměšování
Vyměšování je činnost, při které nikdo z nás nepotřebuje svědky. Až dojde k tomu, že se váš blízký bez pomoci už neobejde, bude hlavně z počátku tato situace obtížná pro vás oba. Ale její zvládnutí je hlavně vaším úkolem. A víme, že není zrovna lehký.
Základem všeho je:
- dodržet intimitu!
- zdržet se negativních komentářů (vašemu blízkému ani tak není lehko)
- být milý
- dobře volenými slovy zahánět jeho stud
- dbát na hygienu
Usnadnění vyměšování chodícímu pacientovi
Když si pacient zvládne na záchod dojít sám, ale usednout a vstát ze záchodové mísy mu dělá obtíže, existuje jednoduché řešení – pomůže nástavec na WC, který ji zvýší až o 10 cm. Pořídit se dá i s madly pro oporu při vstávání. Stojí mezi 1 700 a 2 250 Kč (dle typu a prodejce), předepisuje ho lékař a pojišťovny přispívají na vybrané produkty řádově 1 200 Kč. Nástavec bez madel je přibližně o polovinu levnější.
I když zvládne váš blízký toaletu sám, není vyloučeno, že následná hygiena mu tak dobře nepůjde. Mějte ji tedy pod kontrolou a případně citlivým způsobem zasáhněte.
Usnadnění vyměšování imobilnímu pacientovi
Pokud váš blízký už na toaletu nedojde, ale zvládá přesun z lůžka na židli a sezení mu nečiní problém, je na čase pořídit klozetové křeslo.
Asi nejpraktičtější je pojízdná toaletní židle s lehce odnímatelnou nádobou a s možností najet s ní nad záchodovou mísu. Když vám to dispozice záchodu či koupelny nedovolí, nevadí. Židli s nasazenou nádobou můžete použít jako WC kdekoliv, kde je zachována intimita a kde je dostatečná tepelná pohoda.
Potřebnou hygienu intimních partií vašeho blízkého zvládnete po odejmutí nádoby skrz prostup v sedáku. Zbytek pak na lůžku.
Nezapomeňte
Po vykonání potřeby nádobu ihned vyprázdněte, umyjte a vydezinfikujte k tomu určenými prostředky. Také nezapomínejte na používání jednorázových gumových rukavic a desinfekci vlastních rukou. Vhodný desinfekční prostředek koupíte v každé lékárně.
Na klozetové židle a křesla bohužel příspěvek od pojišťovny nedostanete, ale dají se, stejně jako mnohé jiné kompenzační pomůcky, půjčit.
Náš tip
Za předpokladu, že máte bezbariérový přístup do sprchy nebo jen schůdek snadno překonatelný za pomoci nájezdů, zvažte pořízení rovnou pojízdného toaletního křesla do sprchy. Pořizovací cena je o poznání vyšší, ale i tady je možné zapůjčení.
různé Tipy nejen na toaletní křesla najdete v podsekci Pomůcky
Pomoc při vyměšování ležícímu pacientovi
Pokud váš blízký není schopný dostat se sám na toaletu ani nezvládne přesun na klozetovou židli, je nutné mu pomoci podložní mísou.
Jak na to?
Když je nemocný schopen vám pomoci:
- Poproste ho, aby pokrčil nohy, zvednul pánev a vy pod něj podložní mísu lehce vložte.
- Snažte se, aby mísa nebyla příliš studená, a je také dobré si do ní vložit suchou buničitou vatu nebo toaletní papír.
- Pokud máte polohovací lůžko, zvedněte ho pod hlavou do mírného sedu, aby se mu vyprazdňování vykonávalo snadněji.
Když vám nemocný není schopen pomoci:
- Jednou rukou mu pokrčte tu nohu, která je od vás dál.
- Druhou rukou ho chytněte za vzdálenější rameno.
- Tahem obou rukou ho přetočte na bok směrem k vám.
- Přiložte mu pod zadeček podložní mísu a spolu s mísou položte nemocného zpět na záda.
- Opět pro lepší vyprázdnění ho zvedněte pod hlavou do mírného sedu.
- Po vykonání potřeby opět nemocného otočte na bok.
- Mísu odstraňte a nemocného v této pozici umyjte.
Nezapomeňte
Po vykonání potřeby podložní mísu ihned vyprázdněte, umyjte a vydezinfikujte k tomu určenými prostředky. A nezapomeňte, že je nutná i dezinfekce rukou, a to raději i v případě, že jste použili gumové rukavice.
S jakými problémy se při vyměšování může nemocný potýkat?
ZÁCPA
Když u vašeho blízkého zpozorujete málo vydatné vyprazdňování střev a vyměšování neodpovídá množství příjmu potravy, zbystřete. Jedná se o zácpu a tu rozhodně nelze podceňovat. Pokud zácpa trvá více než tři dny, zjistěte u ošetřujícího lékaře, zda je vhodné podat projímadlo nebo použít klystýr. Obojí totiž závisí na zdravotním stavu pacienta. V žádném případě zácpu nepřehlížejte – mohla by vést k vážným problémům i bolestem vašeho blízkého, případně až k nutnému ambulantnímu zásahu lékaře, který by provedl velmi nepříjemné manuální vyprázdnění konečníku.
Lékaře kontaktujte co nejdříve i v případě, že se vám problém s vyprazdňováním nezdá až tak velký, ale váš pacient si stěžuje na bolesti břicha, bolesti konečníku, případně zvrací.
Jak se pokusit zácpě předcházet:
- strava bohatá na vlákninu
- dostatek tekutin
- soukromí a komfort při vykonávání potřeby
- preventivní podávání mírně projímavých minerálních vod
Jaká laxativa se doporučují:
- vhodná je lactulóza, glycerinový čípek
- Regulax
- projímavá minerální voda
- čaje, které mají projímavé účinky
- klystýr
Jaký lék vašemu blízkému podat, raději proberte s jeho ošetřujícím lékařem. Nejenže se nabídka produktů mění, ale je také potřeba brát zřetel i na případné zdravotní obtíže nemocného. Nevhodný lék nebo jeho špatné dávkování by mu mohly také ublížit.
Náš tip
Poraďte se s lékařem, jestli by vám při akutní a silné zácpě pro vašeho pacienta nepředepsal rektální roztok Yal, který je vázán na lékařský předpis. Používá se primárně k přípravě střeva před vyšetřeními nebo drobnými chirurgickými zákroky. Do půl hodiny vyprázdní střevo bez dalších dietních či režimových opatření. Použití je stejné jako u klystýru a doporučují se dvě lahvičky. Prodejní cena je do 200 Kč.
PRŮJEM
Časté vyměšování řídké stolice, tedy průjem, nejspíš nepřehlédnete. Pozor, u starých lidí vede průjem k rychlé dehydrataci a tím ke ztrátě důležitých minerálů a solí. A to může mít za následek další nemilé zdravotní komplikace. Pokud se tedy u vašeho pacienta objeví průjem, přimějte ho k výrazně zvýšenému příjmu tekutin.
Jaké tekutiny jsou při průjmu vhodné?
- silný černý čaj
- odvary z bylinek
- masové vývary zbavené tuku
- zeleninové vývary
- nesycené minerální vody
Dalším krokem je nasazení diety s omezením tuků. Starým lidem někdy chutnají dětské přesnídávky; můžete zkusit banánové nebo jablečné.
Z léčebných prostředků zkuste podat aktivní (živočišné) uhlí, které na sebe navazuje škodliviny i některé mikroorganizmy. Uhlí lze kombinovat se střevní dezinfekcí, třeba Endiaronem. Jen mezi podáváním udělejte časovou pauzu. Při nákupu v lékárně vám ale jistě podávání obou léků podrobně vysvětlí.
Průjem se rozlišuje na akutní a chronický.
Akutní průjem netrvá déle než několik dní a tělo se při něm zbavuje škodlivin. Může mít neinfekční i infekční původ.
Nejběžnější příčiny neinfekčního průjmu:
- reakce na léky
- potravinové alergie
- nevhodná strava či dietní chyba
- nervozita a strach
- reakce na ozařování
Nejběžnější příčiny infekčního průjmu:
- viry
- bakterie
Chronické průjmy se nejčastěji objevují ve spojení se syndromem dráždivého střeva a u zánětů střevní sliznice, sníženého vstřebávání, hormonálních změn nebo infekčních onemocnění. Mohou se objevovat i jako vedlejší účinek některých léků. Na vině může být také alergie na některé potraviny – nejčastěji na mléko nebo lepek.
Průjem u vašeho blízkého rozhodně nepodceňujte. Jestli přetrvává, tak problém po třech dnech konzultujte s lékaři.
V případě, že průjem doprovází i jiné příznaky – např. horečka, křeče, zvracení, výskyt slizu nebo krve ve stolici, rychlý pulz, silně rozpraskané rty, zažloutlé bělmo očí nebo vyrážka, s kontaktováním lékaře neotálejte! Jestli jsou doprovodné příznaky silné, raději zavolejte na tísňovou linku 155.
Nezapomeňte u průjmu dbát na zvýšenou hygienu. Předejdete tak šíření potenciální infekce.
Inkontinence
S inkontinencí neboli se samovolným únikem moči či stolice se při péči o nemocného člověka setká mnoho z vás. Může přicházet postupně i se objevit nečekaně ze dne na den – třeba po mozkové příhodě vašeho blízkého nebo po úrazu.
Inkontinence je nejenom zdravotní a hygienický problém. Často ovlivní život váš i vašeho blízkého. Kdo se s péčí o inkontinenčního pacienta setkal, ví, o čem mluvíme.