Péče o dlouhodobě nemocného člena rodiny může představovat značnou finanční zátěž. Pokud je totiž váš blízký špatně pohyblivý nebo má výrazně podlomené zdraví, potřebuje po svém boku v podstatě nepřetržitě ošetřovatele. A vy nemusíte mít vždycky to štěstí, že máte velkou, rozvětvenou rodinu ochotnou pomoci. Přichází tak dilema, jestli docházet do práce a najmout pečovatele, nebo se o pacienta starat do velké míry sami. Ať již zvolíte jakoukoliv variantu, vždy budete potřebovat dostatečný přísun peněz, abyste vše zvládli.
Pro podobné případy tu je naštěstí stát, který vám v tomto ohledu trochu odlehčí. Na úřadech si můžete požádat o příspěvek na péči, popřípadě ošetřovné nebo dlouhodobé ošetřovné, existují i dotace na pomůcky, které bývají rovněž poměrně drahé.
Nezapomínejte ani na to, že má váš blízký v případě špatné pohyblivosti nárok na odvoz sanitkou na vyšetření a že v určitých situacích mají lékaři dokonce povinnost přijet k vám domů.
Někdy mohou doktoři, lidé na úřadech nebo v pojišťovně působit nepříjemně až odmítavě. Nenechte se ale nikdy odradit, zákon stojí na vaší straně! Nastudujte si níže, na co máte právo, případně se poraďte v některé neziskovce. Můžete se také informovat v klientském call centru České správy sociálního zabezpečení na čísle 800 050 248.
Na co máte jako pečovatel nárok?
Příspěvek na péči
- Komu a na co je určen:
Nárok mají lidé, kteří kvůli svému dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu nutně potřebují pomoc jiné osoby. O dávku tak nežádáte vy jako pečovatel, ale váš blízký. Ten si z ní pak může hradit pomoc rodiny, asistenta sociální péče, pečovatelskou službu nebo třeba domov pro seniory. - Kde žádat:
Žádost o příspěvek na péči přijímají krajské pobočky Úřadu práce ČR podle trvalého pobytu žadatele (tedy vašeho blízkého). Pokud máte od pacienta plnou moc, můžete tam formulář přinést i vy. - Výše příspěvku:
Příspěvek má čtyři stupně podle toho, kolik péče váš blízký potřebuje, jak moc je na podpoře druhého závislý. Na nejnižším stupni dostane žadatel měsíčně 880 korun, na nejvyšším pak 19 200 korun. - Zákon:
Příspěvek na péči upravuje zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, a prováděcí vyhláška č. 505/2006 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o sociálních službách.
JAK POSTUPOVAT PŘI ŽÁDOSTI O PŘÍSPĚVEK NA PÉČI ČTĚTE ZDE
Výše měsíčních příspěvků ČTĚTE ZDE
Jestliže byl vašemu blízkému přiznán příspěvek minimálně druhého stupně a vy jste jeho hlavním ošetřovatelem, nabízí vám stát ještě další výhody. V první řadě je dobré vědět, že máte právo normálně chodit do zaměstnání nebo si přivydělávat, pokud to situace umožňuje. V takovém případě můžete dokonce žádat o zkrácení či úpravu pracovní doby.
Pokud se rozhodnete starat o vašeho blízkého na „plný úvazek“, bude za vás stát hradit zdravotní pojištění. Tato doba se vám také započítá do doby potřebné pro důchod a po ukončení péče máte možnost požádat o podporu v nezaměstnanosti. Za pečující osobu vás budou úřady považovat jen v případě, že jste v příbuzenském vztahu vůči nemocnému, nebo když sdílíte stejnou domácnost. Jestli pro vás neplatí ani jedno z uvedeného, můžete se stát takzvaným asistentem sociální péče.
Ošetřovné
- Komu a na co je určeno:
Ošetřovné dostanete tehdy, pokud jste zaměstnaní v klasickém poměru a nemůžete kvůli péči o nemocného člena rodiny, který s vámi sdílí domácnost, do práce. Jako OSVČ ale na dávku nemáte nárok, stejně tak ti, kdo pracují na dohodu o provedení práce (DPP) nebo dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Ošetřovné můžete čerpat jen 9 dnů, lze o něj ale žádat opakovaně. - Kde žádat:
Formuláře se odevzdávají zaměstnavateli a vždy musí být potvrzené od ošetřujícího lékaře nemocného. - Výše příspěvku:
Částka se vypočítává z tzv. denního vyměřovacího základu, což znamená průměr hrubých příjmů za určité období – nejčastěji za poslední rok. Použijte k výpočtu speciální kalkulačku. - Zákon:
Ošetřovné je jednou z dávek systému nemocenského pojištění vymezených zejména v ustanoveních § 39 až § 41 zákona o nemocenském pojištění.
Dlouhodobé ošetřovné
- Komu a na co je určeno:
Dlouhodobé ošetřovné náleží lidem pečujícím o nemocného člena rodiny, který byl hospitalizován nejméně týden a zároveň lékař po propuštění rozhodl, že potřebuje celodenní péči po dobu nejméně 30 dní. Čerpat ho můžete až 90 dní po odchodu blízkého z nemocnice. Nárok na něj mají zaměstnanci i OSVČ, kteří se účastní nemocenského pojištění (zaměstnanci se ho musí účastnit 90 kalendářních dnů za poslední 4 měsíce, OSVČ za 3 předcházející měsíce). Stát za vás během ošetřování opět hradí zdravotní pojištění a doba péče se vám počítá do důchodu. - Kde žádat:
Formuláře se odevzdávají zaměstnavateli a vždy musí být potvrzené od lékaře zdravotnického zařízení lůžkové či ambulantní péče, kde byl umístěn váš blízký. Jako OSVČ odevzdáte všechny potřebné a potvrzené dokumenty rovnou okresní správě sociálního zabezpečení v místě vašeho trvalého bydliště. - Výše příspěvku:
Dostanete náhradu příjmů ve výši 60 % denního redukovaného vyměřovacího základu, ať již jako zaměstnanec nebo OSVČ. Co to přesně znamená? Denní vyměřovací základ je průměr vašich hrubých příjmů za posledních dvanáct měsíců rozpočtený na dny. Tato částka se ale ještě snižuje prostřednictvím tzv. redukčních hranic, které každý rok stanovuje stát. Nejjednodušší je proto pro výpočet výše příspěvku použít speciální kalkulačku. - Zákon:
Dlouhodobé ošetřovné upravuje zákon o nemocenském pojištění.
Velkým plusem je, že se v rámci dlouhodobého ošetřovného může o pacienta starat střídavě více členů rodiny. Lze tak například stanovit, že od pondělí do středy budete o blízkého pečovat vy a od čtvrtka do neděle váš bratr. Zákon je přitom docela benevolentní v tom, kdo může dávku získat – dostanete ji, i když nejste příbuzní a pečujete například o nemocnou kamarádku, podmínkou ale je stejné trvalé bydliště.
Náš tip
Dejte si pozor na to, že lékař nemůže vydat rozhodnutí o potřebě následné péče zpětně. Nelze tedy žádat nemocnici o potvrzující lejstro třeba až 14 dnů po propuštění vašeho blízkého do domácího ošetřování. Raději si tak o dokument řekněte vždy, když k tomu budou zdravotníci svolní.
Jiné formy podpory
Ze zákona máte vy i váš blízký nárok také na tyto formy drobnější pomoci:
- Kompenzační pomůcky: Může se stát, že budete potřebovat řadu zdravotních a kompenzačních pomůcek. Některé na základě poukazu od lékaře hradí pojišťovna nebo na ně alespoň částečně přispěje. Počítejte ovšem s tím, že proplácí jen pomůcky v základním a nejlevnějším provedení. Lepší si můžete vybrat (třeba na internetu), ale budete na ně více doplácet – k lékaři se pak pro poukaz vypravte vždy s kódem vybrané pomůcky a jménem výrobce. Podrobněji vše upravuje zákon o veřejném zdravotním pojištění.
- Návštěva lékaře: Pro těžce nemocného člověka bývá cesta do ordinace velmi náročná. Naštěstí mají praktičtí lékaři povinnost přijet za pacientem s výrazně sníženou pohyblivostí domů. Samozřejmě za předpokladu, že k vyšetření není potřeba žádné zařízení typu rentgen nebo ultrazvuk. Ve výjimečných případech může do domácího prostředí přijet i specialista, většinou je ale složité je k návštěvě přimět. Návštěvní službu jako povinnou součást práce praktických lékařů přímo zmiňuje zákon 372/2011 Sb., o zdravotních službách.
- Sanitka: Lékař je také oprávněn pacientovi vystavit příkaz ke zdravotnímu transportu, tedy odvozu sanitkou. Tuto možnost mohou využít všichni, u kterých není ze zdravotních důvodů vhodné využít jiné druhy přepravy, například kvůli snížené pohyblivosti nebo malátnosti. Nárok na transport sanitkou se řídí českým zákonem o veřejném zdravotním pojištění.
- Dotované přepravní služby: Někdy můžete zjistit, že sanitka není pro převoz vašeho blízkého úplně ideální. Dlouho se na ni čeká, některým lidem se v zadním prostoru dělá špatně a podobně. Alternativou bývají soukromé služby zajišťující přepravu seniorům, nemocným či zdravotně handicapovaným, takzvané seniortaxi. Ty jsou speciálně uzpůsobené pro hůře pohyblivé zákazníky, bohužel ale nejsou ve všech městech a obcích.
- Domácí zdravotní péče: Pokud bude váš blízký potřebovat odbornou péči zdravotníků, ale nebude v takovém stavu, aby musel být v nemocnici, měl by mu lékař předepsat domácí zdravotní péči. To znamená, že za ním budou zdravotní sestry dojíždět domů a dělat potřebné úkony.
PODROBNĚJI SE O MOŽNOSTECH SOCIÁLNÍCH SLUŽEB DOČTETE ZDE