Ani pedikúra a manikúra se nemohou při péči o nemocného či seniora opomíjet. A to nejen z estetického hlediska, ale také zdravotního. Přerostlé nebo špatně zastřihnuté nehty vedou k mnoha komplikacím. Zarůstají nebo se jimi nemocný může škrábnout. V případě mobilních pacientů by pak dlouhé nehty na nohou tlačily proti vnitřku boty, což vede k nepříjemné bolesti. Důležité je kontrolovat a dle potřeby čistit prostor za nehty.
Ostříhat nehty na ruce a promazat je krémem asi pro nikoho nebude velký problém. Jen si musíte dávat pozor, aby byl váš svěřenec klidný, jinak byste ho mohli nůžkami zranit.
Pedikúra je trochu složitější hlavně u trvale ležícího pacienta, ale zase není potřeba k ní přistupovat často. Mělo by stačit jednou měsíčně.
Jak na to?
- Ponořte nejprve chodidla do teplé vody, aby se nehty před stříháním změkčily. Do vody můžete přidat pár kapek oleje. Pokud pečujete o trvale ležícího pacienta, namočte do připravené vody nebo lázně dva ručníky, nohy mu do nich zabalte a položte na nepropustnou podložku. Nenechte ručníky zcela vychladnout a opakovaně je namáčejte v teplé vodě, aby vašemu pacientovi nebyla zima. Po 15 minutách můžete začít se stříháním nehtů.
- Základem jsou kvalitní nůžky.
- Stříhejte vždy rovně, snažte se dát pozor na ostré kraje, které by mohly zarůstat nebo zadrhávat při výměně ponožek.
- Chodidla na závěr promažte krémem.
Jestliže vašeho blízkého trápí zarůstání nehtů, plísňová infekce, proleženiny, kuří oka nebo si na manikúru ani pedikúru jednoduše netroufáte, využijte služeb profesionálních pedikérek, které přijdou až k vám domů. Sice zaplatíte navíc cestovné, ale na druhou stranu některé poskytují důchodcům příjemnou slevu.
Vyměšování
Řešit pravidelné vyměšování patří k denním činnostem v péči o nemocného. Jedná se o velmi ožehavé téma a je nutné k němu přistupovat citlivě. Váš blízký bude pravděpodobně cítit stud a ponížení. Jeho psychika v tomto případě hraje velkou roli a může mít na vyměšování neblahý vliv.