Dejte si pozor, abyste na čištění zubů a ústní dutiny nezapomínali. Mělo by se to stát součástí vaší každodenní rutiny. V prvé řadě je nutné zhodnotit, zda je dotyčný schopný si zuby a dutinu ústní dobře vyčistit sám, nebo je potřeba mu pomoci, což určitě bez problémů zvládnete.
Pomůcky:
- kartáček na zuby – měkký
- pasta na zuby
- ústní voda
- glycerinové tyčinky na ošetření dutiny ústní, nejlépe s kyselou příchutí
Dobrou volbou pro čištění zubů je sonický kartáček. Pokud ho váš pacient nemá a finanční situace jeho pořízení nebrání, s koupí neváhejte. Čištění zubů mu tak ulehčíte. Jen nezapomeňte, že vyměnitelné kartáčky musí být měkké. Technika čištění je jiná než s klasickým kartáčkem. Jak? Na to se můžete podívat třeba na tomto videu.
Přečtěte si takéRozhovor s dentální hygienistkou
Náš tip
Dobrý pomocník při čištění zubů je ústní sprcha neboli irigátor. Nejen že pulzující proud vody dokáže odstranit nečistoty ze špatně přístupných mezizubních prostor, ale zvládne to i z podlinie dásní, které zároveň masíruje. Irigátor je také vhodný k péči o implantáty s korunkami a o podmůstky. K dostání je samostatně nebo v sadě se sonickým kartáčkem. Obojí lze pořídit v šikovné dobíjecí verzi od přibližně 3 000 Kč.
Většina seniorů ale už všechny své zuby nemá, a je tedy potřeba pečovat nejen o zbytkový chrup, ale také o zubní náhrady.
Péče o zubní náhrady
Čištění zubních náhrad je stejně důležité jako čištění zubů vlastních. Usazuje se na nich také zubní plak, může vzniknout zubní kaz, různé záněty, nepříjemný zápach nebo nežádoucí zabarvení. Tomu vše lze předcházet právě správnou péčí.
Čištění fixních zubních náhrad
K čistění se doporučuje
- klasický kartáček
- sólo kartáček
- mezizubní kartáčky
- zubní nit či superfloss
- ústní voda
Čištění fixních náhrad je podobné čištění vlastních zubů. U zubních náhrad je nutné čistit důkladně, protože náhrady zvyšují množství těžko přístupných míst. Chybět nesmí ani trpělivost.
Čištění snímacích zubních náhrad (protéz)
K čištění budete potřebovat
- Klasické kartáčky nebo speciální kartáčky pro čištění zubních náhrad. Tento kartáček má na jedné straně hlavičky vlákna zastřižená do jedné roviny a na druhé mají pyramidový či spirálovitý tvar k čištění dásňové prohlubně a nerovností.
- Specializované čisticí tablety na zubní náhrady.
- Čisticí koncentráty a gely určené pro umělý chrup (nepoužívejte klasické zubní pasty, jsou příliš abrazivní)
Snímací zubní náhrady by se měly čistit minimálně jednou denně, nebo dle aktuální potřeby. V případě, že je péče o náhradu vašeho blízkého zcela na vás, myslete také na to, aby si po každém jídle vypláchl ústa, nebo mu s tím pomozte.
A jak na to?
- Zubním kartáčkem odstraňte plak z náhrady.
- Opatrně vyčistěte zubní spony, kde bývá nejčastější výskyt bakterií.
- Pomozte svému blízkému vyčistit si zbylé vlastní zuby, nebo je měkkým kartáčkem vyčistěte sami.
- Protézu na noc ponořte do vlažné vody (nikdy horké) i s čisticím roztokem – zbavíte se tak nečistot, na které kartáček nestačí.
- Před opětovným nasazením a zafixováním zubní náhradu pečlivě opláchněte pod tekoucí vodou.
Jak zubní náhradu pomoci svému blízkému dobře nasadit, zjistíte třeba na tomto odkazu. Mějte při nasazování na paměti, že je potřeba dbát na opatrnost, aby k úhoně nepřišla protéza ani nedošlo k poranění úst nemocného.
- Potřebujete vyčistit zuby ležícímu pacientovi a nevíte jak na to? Přečtěte si v magazínu rozhovor s dentální hyginistkou Kristinou Novotnou.
Náš tip
Může se stát, že vašemu pacientovi pokryje jazyk bílý povlak. Ten nemusí, ale může znamenat větší či menší zdravotní trable, a určitě to tedy proberte s jeho ošetřujícím lékařem. Ale váš blízký bude mít o poznání lepší pocit v ústech, když mu povlak z jazyka odstraníte k tomu určenou škrabkou, které se jednoduše říká „škrabka na jazyk“ nebo „kartáček na jazyk“. Eliminujete tak i případný zápach z úst. Koupíte ji v drogerii.
Mytí vlasů
U dlouhodobě nemocného člověka je mytí vlasů obzvlášť důležité, zejména u ležícího pacienta, kterému se vinou ležení na lůžku vlasy dost mastí. Mytí se doporučuje jednou týdně, ale v letních měsících, kdy se člověk více potí, může být potřeba častěji. Je to vždy na vašem uvážení.
Začátky určitě nebudou jednoduché, protože umývání vlasů je pro nepohyblivého a zejména starého člověka náročnější, než se může zdát. Ale věřte, že je to opravdu potřeba, a spokojený úsměv vašeho blízkého toho bude důkazem.