- Mycí čepice s bezoplachovým šampónem
- Mytí vlasů v záklonu na lůžku
- Mytí vlasů pomocí bazénku
- Mytí vlasů vsedě v předklonu
U dlouhodobě nemocného člověka je mytí vlasů obzvlášť důležité, zejména u ležícího pacienta, kterému se vinou ležení na lůžku vlasy dost mastí. Mytí se doporučuje jednou týdně, ale v letních měsících, kdy se člověk více potí, může být potřeba častěji. Je to vždy na vašem uvážení.
Začátky určitě nebudou jednoduché, protože umývání vlasů je pro nepohyblivého a zejména starého člověka náročnější, než se může zdát. Ale věřte, že je to opravdu potřeba, a spokojený úsměv vašeho blízkého toho bude důkazem.
Mycí čepice s bezoplachovým šampónem
Určitě nejpohodlnější způsob, jak umýt vlasy ležícímu člověku, je bezoplachová mycí čepice s obsahem šampónu a kondicionéru. Jde o snadnou a pohodlnou alternativu běžného mytí na lůžku, ale bez nutnosti vlasy oplachovat. Další její výhodou je, že má univerzální velikost, tudíž nemusíte nic přeměřovat a zkoušet.
Jedná se o jednorázovou, a ne zcela levnou pomůcku (mezi 55 až 100 Kč za jednu čepici). Pro běžné mytí hlavy tak asi většina z vás zvolí běžnější postupy. A to mytí v záklonu, nebo předklonu.
Mytí vlasů v záklonu na lůžku
Tento způsob nemusí vyhovovat všem. U některých nemocných může totiž i malý záklon hlavy vyvolat nepříjemné pocity nebo točení hlavy. Zejména staří lidé mnohdy zaklonit hlavu už nezvládnou a snížená hybnost krční páteře by jim při tomto způsobu mytí hlavy mohla způsobit bolest. Pak je variantou mytí vlasů v předklonu nebo použití speciálního bazénku.
Jak umýt vlasy v záklonu?
- Položte si blízkého na záda a polštářem mu podložte hrudník. Tím docílíte, že bude mít hlavu v záklonu. Pozor, aby tato poloha nebyla pro pacienta nepříjemná nebo bolestivá.
- Pod hlavu, namísto polštáře, mu vsuňte umělohmotné umyvadlo nebo jakýkoli lavor s širším lemem, který ho nebude tlačit.
- Vedle postele si připravte nádobu na teplou vodu. Dále pak něco (třeba džbánek), čím budete vlasy polévat, šampón a suchý ručník.
- Jednou rukou pacientovi nadzvedněte hlavu nad umyvadlo a druhou si naberte do nádoby vodu. Polévejte vlasy rovnoměrně tak, aby byly dostatečně mokré. Nezapomeňte celou dobu sledovat reakci. Pokud už z předchozí zkušenosti víte, že vašemu blízkému není mytí vlasů příjemné, zkuste ho rozptýlit hovorem o něčem, co má rád.
- Při šamponování můžete konečky prstů pokožku hlavy masírovat, čímž ji krásně prokrvíte a nemocného uvolníte.
- Z vlasů důkladně smyjte šampón a ručníkem či fénem je vysušte.
Mytí vlasů pomocí bazénku
Velkým pomocníkem při mytí vlasů vám bude speciální bazének na mytí vlasů, který můžete koupit v lékárně nebo přes internet. Jeho velkou výhodou je, že má odvodný kanál s ucpávkou, který se vloží do jakékoli větší nádoby, kam chceme, aby odtékala voda. Bazének je nafukovací, tudíž je pro pacienta pohodlný, a nezabere vám žádné místo. Pořizovací cena se pohybuje od 400 Kč až po téměř 2 000 Kč. Ale nemusíte bazének hned kupovat. Na kratší dobu bude rozumnější si ho jen půjčit, náklad je pak od 100 Kč na měsíc.
Mytí vlasů vsedě v předklonu
Pokud pro pacienta není obtížné sedět a stav krční páteře mu předklon umožní, vyzkoušejte i tento způsob – možná pro něj bude příjemnější.
- Pacientovi vysvětlíme, co budeme dělat. Nezapomeňte ho upozornit na to, že mu může stékat voda do očí a uší, ale že se to jistě vysuší. Ať si sám odsouhlasí teplotu vody namočením ruky do džbánu nebo jiné nádoby.
- Pacient si sedne na židli v pokoji či ve sprchovém koutu.
- Případně si může plastový lavórek přidržet sám nebo jej přidrží druhý člověk. V případě, že myjete vlasy ve sprchovém koutě, lavor nebudete potřebovat.
- Předkloní hlavu a my ho vyzveme, aby zavřel oči.
- Opatrně polijeme vlasy vodou, pak naneseme šampón a již pokračujeme standardním způsobem.
- Člověk by měl zvolna dýchat ústy.
- Po umytí převlečeme nemocného do suchého prádla.
Manikúra a pedikúra
Ani pedikúra a manikúra se nemohou při péči o nemocného či seniora opomíjet. A to nejen z estetického hlediska, ale také zdravotního. Přerostlé nebo špatně zastřihnuté nehty vedou k mnoha komplikacím. Zarůstají nebo se jimi nemocný může škrábnout. V případě mobilních pacientů by pak dlouhé nehty na nohou tlačily proti vnitřku boty, což vede k nepříjemné bolesti. Důležité je kontrolovat a dle potřeby čistit prostor za nehty.