Pro relativně soběstačné lidi, pro které je dostačující jen asistence při hygieně, můžete pořídit některé z vychytávek, které umývání usnadní. Jedná se o různé stoličky, sedáky a protiskluzné podložky do sprchy či vany nebo nasazovací madla na okraje van.
Náročnější je pravidelná hygiena v případě, kdy váš blízký už sám do koupelny nedojde. V tu chvíli přijdou na řadu berle nebo kolečkové křeslo, a na vás už bude větší podíl pomoci nebo kompletní hygienická péče.
Při přesouvání vašeho blízkého třeba z lůžka na kolečkové křeslo a zpět určitě doporučujeme alespoň v začátcích využít zkušeností profesionálních pečovatelských služeb a nechat si se vším, v čem tápete, poradit. A to zejména v případě, kdy umývání bude zcela na vás.
Pár zásad
- Pokud je to možné, na čase každodenní hygieny se předem domluvte a nechte svého pacienta určit, který člen rodiny ho bude mýt a oblékat. Zdá se to zbytečné, ale věřte, že to velmi ocení. Časem se jeho stud zmírní a zapojit se budou moci i ostatní členové rodiny.
- Snažte se vše, co budete dělat, komentovat, vysvětlovat a nespěchat. Váš blízký se bude cítit více v klidu.
- Jestli to zdravotní stav pacienta dovolí, zkuste, zda si například intimní partie dokáže umýt mokrou žínkou sám jen s vaším dozorem. Pokud ne, nezapomeňte na citlivost a ohleduplnost.
- Při umývání na lůžku nenechávejte pacienta nikdy zcela nahého. Části těla, které zrovna neumýváte, vždy přikrývejte ručníkem.
- Nezapomeňte na závěr použít tělový krém a ochranný krém na případné opruzeniny.
- U ošetření nohou neopomíjejte meziprstní prostory.
- Při všech činnostech dodržte intimitu a vyhněte se negativním či ponižujícím poznámkám. Už tak se jedná o nelehkou situaci.
- Dbejte na bezpečnost – aby pacient například nespadl z lůžka, abyste mu při manipulaci neublížili nebo ho jinak nechtěně neporanili.
Umývání nesoběstačného pacienta
Pokud váš blízký už nezvládne přesun z vozíku třeba na sedátko vany, ale vydrží sedět na kolečkové židli, můžete zkusit pojízdné sprchovací hygienické křeslo. To je uzpůsobené přímo k nájezdu do sprchy, ale vyžaduje bezbariérový přístup do sprchovacího koutu.
Výhodou těchto vozíků je, že mohou fungovat i jako toaleta nebo s nimi můžete po odebrání nádoby přímo najet nad záchodovou mísu.
U pojízdného sprchovacího křesla se nemůžete spolehnout na příspěvek od pojišťovny. Jeho koupi nebo půjčení budete muset hradit sami. Koupit se dá od cca 3 500 Kč a půjčit za přibližně 200 Kč za týden nebo 600 Kč za měsíc.
Jak umýt pacienta na hygienickém křesle?
- Nemocného osprchujeme přiměřeně teplou vodou.
- Umyjeme mu vlasy. Jestli je dotyčnému nepříjemný záklon nebo ho z nějakého důvodu nemůže provést, v kapitole MYTÍ VLASŮ se dočtete, jak umývat vlasy v předklonu.
- Postupně umyjeme tělo namydlenou žínkou od hlavy k nohám.
- Nakonec ho pečlivě osprchujeme, aby nikde nezůstaly zbytky mýdla nebo sprchového gelu, které by následně pokožku dráždily.
- Pozor – na židli bude obtížné dobře umýt genitálie, a proto je nejjednodušší je umýt až na lůžku, stejně jako u ležícího pacienta, tzn. na boku, a vždy od genitálu ke konečníku.
- Jak to pozice na vozíku dovolí, svého pacienta utřete. Pokožka seniorů je jemná, a tak ji ručníkem příliš netřete, aby nedošlo k zbytečným poškozením.
- Na lůžku nemocného nakonec dosušte, ošetřete mu pokožku tělovým krémem a oblékněte ho.
Umývání ležícího pacienta
Hygiena na lůžku vás nemusí děsit. Časem zjistíte, že umývání ležícího pacienta není nic tak složitého. Jen z počátku vás neznalost situace může znejistit.
A teď jak na to:
- Zajistěte, aby byla místnost dostatečně vyhřátá a vašemu blízkému nebyla zima a nenastydl.
- Vedle postele si připravte
- lavor s teplou vodou (pozor, aby nebyla moc horká, nebo naopak nepříjemně studená)
- jednorázové hygienické rukavice
- žínku, ručník a mýdlo
- tělový krém
- ochranný krém proti opruzeninám
- Pacienta položte na záda a umyjte ho postupně směrem od obličeje k nohám. Myslete na to, aby na pokožce nezůstaly zbytky mýdla.
- Osušte bezprostředně tu část těla, kterou jste právě umyli.
- Otočte pacienta na bok a umyjte mu záda a hýždě. Nakonec genitál a konečník. Myslete na to, že vždy postupujeme v mytí od genitálu ke konečníku. Nikdy opačně.
- Kůži vysušte důkladně, aby nevznikly opruzeniny, ale opatrně, abyste předešli podráždění nebo poranění.
- Během koupele vždy kontrolujte, jestli se na kůži neobjevila začervenalá místa signalizující nebezpečí vzniku nebo vznik proleženin. Více se dočtete v podsekci DEKUBITY.
- Nakonec jemně aplikujte tělový krém a ochranný krém proti opruzeninám. Podívejte se na naše tipy, ale poradí vám také ve zdravotních potřebách nebo lékárně.
- Svého pacienta oblékněte a vyměňte prostěradlo na lůžku.
Náš tip
Jestli byl váš blízký zvyklý používat parfém, navoňte mu jím pyžamo nebo vrchní část oděvu. Je jedno, jestli pečujete o ženu nebo muže – hezky vonět je příjemné každému.
Péče o ústní dutinu
Dejte si pozor, abyste na čištění zubů a ústní dutiny nezapomínali. Mělo by se to stát součástí vaší každodenní rutiny. V prvé řadě je nutné zhodnotit, zda je dotyčný schopný si zuby a dutinu ústní dobře vyčistit sám, nebo je potřeba mu pomoci, což určitě bez problémů zvládnete.